مراحل ثبت برند و نام تجاری در ایران!

مراحل ثبت برند و نام تجاری در ایران!

مراحل ثبت برند و نام تجاری در ایران! 150 150 majid

کسب و کار شما در دنیای تجارت نیاز به برندسازی دارد تا بتوانید پیشرفت چشمگیری داشته باشید. افراد بازرگان یا شرکتهای حقوقی برای اینکه بتوانند در این حیطه موفق عمل کنند باید از مراحل ثبت برند آگاهی و اطلاعات کافی بدست آورند. برندسازی و نام تجاری یکی از رشته های بازاریابی است که از قرن نوزدهم برای محصولات بسته بندی شده ، آغاز شد. از جمله شرکت هایی که توانستند با تولید کالاهای خود برندسازی کنند، می توان به شرکت کوکاکولا با تولید بطری هایی با آرم دایره ای شکل آبی و سفید رنگ، شرکت اتومبیل بی ام دبلیو و سیب رنگارنگ و گاز زده شده ی شرکت اپل اشاره کرد.

در ایران نیز، درواقع هر بازرگان یا شرکت تجاری می تواند محصولی را که تولید می کند با علامت تجارتی مخصوص وارد بازار نماید. درصورتی که با مراحل ثبت برند آشنایی داشته باشد و طبق قانون در اداره ی ثبت شرکتها و علائم و اختراعات، برند خود را به ثبت برساند. طبق ماده ی ۲ قانون  ثبت : حق استعمال انحصاری علامت تجارتی فقط برای کسی شناخته می شود که علامت خود را به ثبت رسانده باشد. برای ثبت علامت تجاری باید کلیه مدارک قانونی مرتبط تهیه گردد و با رعایت کامل مقررات آن ، مراحل قانونی ثبت طی شود.

مراحل ثبت برند یا علامت تجاری در یک نگاه

قبل از توضیح درباره مراحل ثبت برند باید با مدارک، مدت زمان ، هزینه ثبت برند آشنایی داشته باشید. سعی کنید تا جایی که ممکن است تمامی مدارک لازم را آماده کرده و سپس برای ثبت اقدام نمایید.

 • مدارک موردنیاز

براساس اینکه ثبت برند توسط شخص حقیقی باشد (یعنی مالک آن علامت تجاری فرد حقیقی است) یا اینکه برند حقوقی (یعنی برندی که مالک آن شرکت، موسسه یا سازمان است)، نوع مدارک برای مراحل ثبت برند متفاوت خواهد بود.

مدارک ثبت برند برای شخص حقیقی شامل کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی شخص یا اشخاص حقیقی ، کپی برابر اصل کارت بازرگانی ، کپی برابر اصل مجوز فعالیت از جمله پروانه بهره برداری، جواز تاسیس ، پروانه ساخت است.

مدارک ثبت برند توسط شخص حقوقی : کپی روزنامه رسمی ثبت شرکت، کپی آخرین روزنامه رسمی ثبت تغییرات شرکت، کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی افرادی که در شرکت حق امضا دارند، کپی برابر اصل مجوز فعالیت ، کپی کارت بازرگانی شرکت

 • مدت زمان ثبت برند

زمانی که اظهارنامه برند یا علامت تجاری را در سامانه ارسال می کنید ، در مرحله نوبت دهی و بررسی کارشناسان و رئیس اداره علائم تجاری قرار میگیرید . بنابراین نوبت شما و اطلاع از اینکه چند نفر قبل شما در انتظار بررسی  اظهارنامه قرار دارند ، تعیین کننده زمان انتظار شما برای ثبت برند است. اما بطور کلی حدود ۲ الی ۴ ماه کاری زمان نیاز است تا ثبت برند و علامت تجاری صورت بگیرد.

 • مدت اعتبار

برندهایی که ثبت می شوند دارای ۱۰ سال اعتبار از تاریخ تقدیم اظهارنامه است که در پایان این مدت، مهلتی ۶ ماهه برای تمدید برند وجود دارد. مالک برند می تواند برای حفظ اعتبار آن، قبل پایان یافتن مهلت ۶ ماه، برای تمدید آن اقدام نماید. در صورتی که در این مدت زمانی ، مالک برند اقدام به تمدید آن ننماید، هر شخص دیگری که متقاضی این برند باشد می تواند پس از طی کردن مراحل ثبت برند ، این علامت تجاری را به نام خود ثبت کند.

مراحل ثبت برند در ایران چگونه است؟

 1. اولین مرحله از مراحل ثبت برند انتخاب یک کلمه مناسب، شکل و تصویر زیبا یا ترکیبی از آنهاست. انتخاب این مورد باید به گونه ای باشد که برند تجاری شما به راحتی در ذهن مخاطبان ماندگار گردد. درواقع گویای کالا و خدمتی که ارائه میدهید، باشد.
 2. دومین مرحله این است که ابتدا استعلام کنید که مشابه یا عین برندی که قصد ثبت آن را دارید قبلا ثبت شده است یا خیر. این کار به این دلیل است که در صورت وجود کوچکترین شباهت بین برند مورد تقاضای شما و برندی که قبلا در همان طبقه ثبت شده باشد، اظهارنامه علامت تجاری رد می شود. در صورتی که برند مورد تقاضا یکبار از سوی کارشناسان اداره مالکیت معنوی رد شده باشد، برای دفعات بعدی شانس تایید برای ثبت شدن بسیار کم خواهد شد.
 3. سومین مرحله از مراحل ثبت برند تهیه مدارک مورد نیاز برای ثبت است که در قسمت مدارک مورد نیاز به آن اشاره شد.
 4. در مرحله چهارم، با ورود به سایت مرکز مالکیت معنوی وارد قسمت ثبت اظهارنامه علامت تجاری شده، اظهارنامه ثبت علامت تجاری خود را تکمیل نمایید. سپس مدارک کپی شناسنامه ، کارت ملی متقاضی یا متقاضیان، مجوز فعالیت، کارت بازرگانی (در صورت ثبت برند لاتین) و نمونه برند خود را با اندازه ۶ × ۶ سانتیمتر در سامانه بارگذاری کنید. پس از طی نمودن مراحل تکمیل ثبت اظهارنامه و پرداخت هزینه های مربوطه، در سامانه برای شما برگه ای را به نمایش می گذارد که باید آن را پرینت گرفته و با مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی اقدام به تایید اطلاعات وارد شده در سامانه نمایید. همچنین از دفترخانه گواهی امضا و فرم تایید اطلاعات کاربری دریافت کنید و با وارد کردن اطلاعات این فرم در سامانه، نام کاربری و رمز عبور دریافت کنید که جهت پیگیری های بعدی و اطلاع از نوبت در صف کارشناسان از این رمز عبور استفاده کنید.
 5. پس از بررسی اظهارنامه ثبت علامت تجاری توسط سه کارشناس و رئیس اداره علائم تجاری بررسی و فاقد نقص اعلام و مورد تایید قرار می گیرد.
 6. یکی از موارد مهم در مراحل ثبت برند، واریز هزینه انتشار روزنامه رسمی در مرحله اول و انتشار آن و سپری شدن مدت ۳۰ روز از تاریخ انتشار روزنامه رسمی مرحله اول است. فرد یا شرکت متقاضی باید نسبت به پرداخت هزینه مرحله دوم انتشار روزنامه رسمی ثبت علامت تجاری و هزینه حق الثبت اقدام نماید.
 7. آخرین مرحله از مراحل ثبت برند به اینصورت است که با در دست داشتن کپی برابر اصل مدارکی که در مرحله تکمیل و ارسال اظهارنامه ثبت علامت تجاری در سامانه مرکز مالکیت معنوی تکمیل و ارسال نموده اید و همچنین نسخه کاغذی روزنامه رسمی هر دو مرحله اول و دوم، به مرکز مالکیت معنوی مراجعه نمایید و سند برند خود را تحویل بگیرید.

  مشاوره رایگان
  WhatsApp chat