خرید و فروش برند آماده

خرید و فروش برند آماده از مواردی است که می تواند به کسب و کار شما کمک کند. یکی از اصول پیشرفت هر تجارتی انتخاب برند مناسب است. زیرا با داشتن برند ثبت شده مناسب می توانید با خیال راحت برای تبلیغات و بازریابی کارتان هزینه کنید و تجارت خود را شکلی تازه ببخشید.

خرید و فروش برند آماده در مواقعی صورت می‌گیرد که شخص اقدام به ثبت برند می کند اما هر بار پس از استعلام علائم تجاری با مشابهت برند روبرو می شود و ممکن است مدت ها گرفتار ثبت برند باشد، که این مشکل خود علاوه بر از دست رفتن زمان موجب ضرر مالی هنگفت شده، لذا در چنین مواقعی خرید برند آماده ، بسیار مقرون به صرفه می باشد.

فرض کنید شما چند برند را ثبت می کنید تا بتوانید طبق یک برنامه ریزی دقیق، پایه های یک کسب و کار موفق را پی ریزی کنید و خود را به دیگران معرفی نمایید. بنابراین مخاطبان خود را با شناساندن برند تجاریتان مشتاق خرید آن کالا می کنید. در این صورت بقیه برندهایی که ثبت کرده اید علی رغم زمان و هزینه ای که برای ثبت آن سپری شده است، عملا بلا استفاده می ماند و باید برای فروش برند آماده اقدام کنید .

قانون خرید و فروش برند آماده

طبق قانون علامت تجاری (برند)، خرید و فروش برند آماده مجاز است، این امر موجب می شود برندهایی که به دلایل مختلف بلا استفاده مانده اند ، تا قبل از اتمام زمانشان با انتقال به شخص دیگر قابل استفاده گردند .

در صورتی خرید علامت تجاری آماده از شخص دیگر در ایران اعتبار دارد که حق استفاده از آن به ثبت رسمی و قانونی رسیده باشد، درخواست واگذاری برند در اظهارنامه ای تنظیم می شود که در آن شماره ثبت برند، نام و نشانی خریدار برند و نام و نشانی وکیل قانونی او در ایران قید شده باشد و علاوه بر آن اسناد رسمی انتقال و وکالتنامه و آگهی ثبت برند باید ضمیمه اظهارنامه گردد .

مراحل فروش برند آماده

 • حضور در دفترخانه جهت تنظیم و امضاء قرارداد واگذاری برند تجاری .
 • استعلام دفترخانه از سازمان مالکیت صنعتی جهت کسب سابقه ثبت برند تجاری دلخواه .
 • نشر آگهی واگذاری برند در روزنامه رسمی کشور .

مدارک مورد نیاز جهت فروش برند آماده

 • کلیه اسناد ثبت برند شامل روزنامه تقاضا و آگهی ثبت برند .
 • مدارک هویتی فروشنده و خریدار برند .
 • اسناد ارائه دهنده موضوع کسب و کار .
 • تنظیم قرارداد در دفترخانه پس از دریافت استعلام واگذاری برند .
 • شماره رسمی اظهارنامه و شماره ثبت برند .
 • انتقال اجباری برند با رعایت قوانین توسط وراث .
 • مدارک مباشر رسمی (در صورت موجود بودن) .

مراحل خرید برند آماده تجاری

 • انتخاب برند دلخواه .
 • استعلام برند از سازمان مالکیت صنعتی .
 • حضور فروشنده و خریدار در دفترخانه جهت تنظیم قرارداد .
 • تنظیم سند و واگذاری برند تجاری به خریدار .
 • نشر آگهی واگذاری برند در روزنامه رسمی کشور .

قیمت خرید و فروش برند

جهت واگذاری برند نیاز به قیمت گذاری برند توسط کارشناس رسمی دادگستری مخصوصاً در مورد برندهایی که سابقه مصرف و حضور در بازار را دارند. برندهایی که تازه ثبت شده اند و برای خرید و فروش برند آنها اقدام می گردد بیشتر با توجه به تعداد طبقات و کالاها و همچنین نوع کلمه و یا طراحی آن ارزش گذاری می گردند.

نقل و انتقال برند تجاری به یکی از دو روش زیر انجام می‌گردد :

 1. نقل و انتقال علامت تجاری یا برند به صورت جبری (غیر ارادی)
 2. نقل و انتقال علامت تجاری یا برند به صورت قراردادی (اختیاری)

نقل و انتقال برند به صورت جبری یا قهری در شرایطی اتفاق می‌افتد که مالک اصلی علامت تجاری ثبت شده فوت کرده باشد. در این حالت وراث می‌توانند با ارائه اصل گواهی ثبت علامت و گواهی انحصار وراثت درخواست نقل و انتقل برند و واگذاری آن را به مالک جدید داشته باشد.

منظور از نقل و انتقال علامت تجاری و برند به صورت قراردادی یا اختیاری این است که امتیاز علامت تجاری ثبت شده به مالک یا مالکین جدید واگذار می‌شود. در این وضعیت مالک فعلی علامت تجاری می‌تواند به دلیل عدم فعالیت و یا هر دلیل دیگری امتیاز علامت تجاری خود را برای همیشه و یا مدت مشخصی به شخضی دیگر منتقل کند. این نقل و انتقال زمانی معتبر می‌باشد که اجازه‌نامه مربوط به آن در ایران به ثبت رسیده باشد. مالک جدید نیز بعد از طی مراحل مربوط به انتقال آرم تجاری می‌تواند از منافع آن برخوردار گردد.

برای مشورت درباره خرید و فروش برند آماده میتوانید از مشاوره رایگان کارشناسان ثبتی برندیشان کمک بگیرید. کافیست در ساعات اداری با شماره ۴۴۲۸۸۸۹۳۰-۰۲۱ تماس بگیرید تا با کارشناسان برندیشان صحبت کنید.

  مشاوره رایگان
  WhatsApp chat