ثبت علامت تجاری چیست؟

ثبت علامت تجاری

ثبت علامت تجاری چیست؟

ثبت علامت تجاری چیست؟ 1280 830 majid

برند به عنوان یکی از علائم اختصاری شرکت‌هاست که می‌تواند برای معرفی محصولات و ارائه خدمات مورد استفاده قرار بگیرد. ثبت علامت تجاری باعث می‌شود تا یک شرکت به زبان تصویر یا یک شعار مخصوص به خود، مشتریان را جذب کند. یکی از اقداماتی که پس از تأسیس شرکت می‌توان نسبت به آن اقدام کرد ثبت علامت تجاری است که بر اساس قاعده و قوانین خاص خود انجام می‌گیرد.

برای ثبت علامت تجاری بهتر است ابتدا قوانین مرتبط با آن را مطالعه کنید و اگر می‌خواهید برند خود را به زبان فارسی ثبت کنید، توجه داشته باشید که نیاز به کارت بازرگانی ندارید و در صورتی که می‌خواهید برند را به زبان لاتین ثبت کنید قطعاً به کارت بازرگانی نیاز خواهید داشت. برای ثبت برند، نباید نام انتخابی از قبل ثبت شده باشد.

در مورد ثبت علامت تجاری

برای این که بتوانید علامت تجاری مخصوص به خود را ثبت کنید، ابتدا باید نام و طرح انتخابی برند خود را استعلام بگیرید. اگر یک نام تجاری در حوزه فعالیت شما ثبت شده باشد قطعاً نمی‌توانید آن را مجدد برای خود ثبت کنید. به صورت کلی برای ثبت علامت تجاری بهتر است ابتدا به سامانه مالکیت معنوی مراجعه کرده تا مطمئن شوید که نام و برند انتخابی شما قبلاً توسط شخص دیگری انتخاب نشده است.

برای استعلام فرآیند ثبت علامت تجاری اگر شخصاً نمی‌توانید به صورت حرفه‌ای این کار را دنبال کنید بهتر است آن را به یک شرکت متخصص بسپارید تا خیال شما از بابت مراحل استعلام و ثبت برند تجاری‌تان راحت باشد.

هزینه ثبت برند تجاری

برای محاسبه دقیق هزینه ثبت برند تجاری باید توجه داشته باشید که طرح انتخابی شما می‌توانید به صورت مستقیم بر روی هزینه ثبت برند تجاری مؤثر باشد. در واقع شما با توجه به ایده‌ی ذهنی خود و همچنین مراحل قانونی مختلفی که در ثبت برند وجود دارد قیمت را تعیین می‌کنید. اگر طرح دارای رنگ‌های متنوع باشد و همچنین خطوط اضافی بسیاری داشته باشد طبیعتاً قیمت بالاتر از حد معمول است.

به صورت دقیق از قبل نمی‌توان یک قیمت ثابت برای ثبت علامت تجاری تعیین کرد. پس بهتر است ابتدا طرح و رنگ دلخواه خود را انتخاب کنید و نوع فونت آن را مشخص کنید تا در مراحل کار، میزان دقیق هزینه‌ی آن مشخص شود.

علامت تجاری

شیوه ثبت برند تجاری چگونه است؟

برای ثبت یک برند تجاری ابتدا باید اظهارنامه ثبت برند را تهیه کرده و به اداره مالکیت معنوی تحویل نمایید. برای پر کردن اظهارنامه باید از طریق سامانه الکترونیکی در نظر گرفته شده اقدام کنید تا بتوانید مراحل اولیه را به خوبی سپری کنید. تصویر انتخابی که به عنوان یک آرم یا لوگو شناخته می‌شود باید به صورت کاملاً واضح و همچنین طرح آن سه بعدی باشد.

بهتر است مدارک خود را با کیفیت مناسب در سایت بارگذاری کنید تا روند پیشرفت کار برای ثبت برند به درستی پیش رود و کد پیگیری دریافت کنید. نگه داری کد پیگیری دارای اهمیت است چرا که در مراحل بعدی از آن استفاده می‌شود. لوگوی انتخابی شما با سایر آرم‌های قبلی درج شده باید متفاوت باشد تا مشتری بتواند به درستی محصولات و خدمات شما را از سایر شرکت‌ها تشخیص دهد. همچنین لوگوی انتخابی باید طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد.

خلاصه مراحل ثبت علامت تجاری

به صورت خلاصه می‌توان مراحل ثبت برند تجاری را به صورت زیر تقسیم بندی کرد:

  • تهیه کردن اظهارنامه که از طریق وب سایت قابل انجام است
  • انجام ثبت نام اولیه به شکل استاندارد و صحیح
  • ارزیابی مدارک درج شده بر روی وب سایت توسط کارشناسان اداره ثبت
  • تأیید مدارک متقاضی و تهیه یک نسخه پشتیبانی و ارسال آن به اداره امور ثبت شرکت‌ها
  • تأیید نهایی و درج ثبت علامت تجاری برای متقاضی

سخن پایانی

می دانید که وجود یک علامت تجاری می‌تواند دارای مزایای زیادی برای شرکت‌ها باشد، در واقع می‌توان بیان کرد که برای متمایز کردن محصولات و خدمات خود بهتر است به دنبال ثبت یک برند تجاری مناسب باشید. علامت تجاری می‌تواند به صورت عمده در ۴ دسته خیالی، حاشیه‌ای، عمومی و توصیفی قرار بگیرد که هر کدام دارای تفاوت‌هایی با یکدیگر است.

اگر زمان کافی برای ثبت علامت تجاری خود را ندارید یا اطلاعات شما در این زمینه اندک است بهتر است این کار را به یک موسسه معتبر بسپارید تا تمامی مراحل را در کمترین زمان ممکن و با دقت بالا انجام دهد. شما می‌توانید نظاره گر ثبت برند خود باشید و از خدمات و محصولات خود که به صورت متمایز در بازار عرضه می‌شود لذت ببرید.

    مشاوره رایگان
    WhatsApp chat