ارزش ثبت برند در ایران و مراحل بین المللی کردن آن

ارزش ثبت برند در ایران و مراحل بین المللی کردن آن

ارزش ثبت برند در ایران و مراحل بین المللی کردن آن 626 417 sepideh

ثبت برند در هر کشور دارای قوانین و مراحل مشخصی است که بایستی در اداره های مربوطه به انجام برسد. در کشور ایران، عملیات ثبت برند به راحتی امکان پذیر بوده و زمانی دارای ارزش بین المللی می گردد که علاوه بر سامانه اداره مالکیت معنوی در سامانه بین المللی مادرید نیز به ثبت برسد.

آیا ثبت برند فقط در داخل کشور ایران اعتبار دارد یا ارزش خارجی هم دارد؟

ثبت برند یک پروسه همه گیر و معتبر در بازار بزرگ اقتصاد محسوب می شود که شرکتها با هدف بهبود شرایط محصول خود از لحاظ معروفیت و تمایز با سایر محصولات، فروش بیشتر و برنامه ریزی تبلیغاتی به انجام آن روی می آورند. در کشور ایران ثبت برند یا علامت تجاری مطابق قوانین تجاری ایران و از طریق اداره ثبت مالکیت معنوی انجام می پذیرد که این مرکز در شهر تهران واقع است.

اشخاص حقیقی و شرکتهای حقوقی برای برخوردار شدن از حمایت نهادهای دولتی از برند محصولات و خدمات خود بایستی آن را ثبت کرده و مطمین شوند که برند شرکت آنها بدون هیچگونه آسیب و گزندی از دست سوءاستفاده گران در امان خواهد بود. در کشور ایران قوانین ثبت برند دارای ارزش بوده و قابلیت پذیرش  برای تمامی شرکتها و افراد را دارند اما به طبع شرکتهای خارجی هیچ لزومی ندارند که قوانین ایران را رعایت کنند. بنابراین تکلیف شرکتهایی که قصد دارند در حوزه برون مرزی و بین المللی به فعالیت بپردازند به چه صورت است؟

اگر شرکتی قصد داشته باشد با دیگر کشورهای منطقه یا جهان تبادلات تجاری داشته باشد بایستی برند خود را در مقابل سایر حوادث احتمالی در این کشورها مصون نماید. درنتیجه دو راه برایش امکان پذیر است:

 • برند یا علامت تجاری شرکت خود را بصورت مجزا در هر کشوری براساس قوانین و مقررات آن کشور ثبت کنند که این روش بسیار هزینه بر و مشکل خواهد بود. علاوه بر هزینه های ثبتی باید ماه ها زمان صرف این کار گردد و از طرفی، مشخص نیست که آیا با قوانین کشورهای دیگر همخوانی داشته باشد یا خیر.
 • دومین راه، ثبت برند بین المللی، طبق قوانین مادرید یا wipo است که در همه کشورها شناخته شده و معتبر می باشد. از آنجایی که بسیاری از کشورها با مشکلات ثبت برند در کشورهای دیگر روبرو شده بودند، کشورهای عضو کمیسیون پاریس در جلسات خود به این موضوع رسیدگی کرده و سیستم مادرید (WIPO) را با قوانین و شرایط حقوقی ثابت طراحی کردند. طبق این سیستم هر کشور می تواند برند یا علامت تجاری شرکت خود را به صورت بین المللی ثبت نماید.

چگونه می توان برند تجاری خود را به صورت بین المللی ثبت کرد؟

بسیاری از تاجران و بازرگانان در کشورهای مختلف که در حوزه واردات و صادرات مشغول به فعالیت هستند، این دغدغه را دارند که چگونه می توانند برند خود را در کشورهای دیگر به ثبت برسانند. در کشور ایران، متقاضیان نگران هستند که به چه صورت می شود از کپی برداری نام تجاری خود جلوگیری کنند. خبر خوب این است که همه شرکت های تجاری و دارندگان برند می توانند طبق قوانین کشور خود آن را در سامانه های مربوطه به ثبت رسانده و همچنین در کشورهای موردنظر خود برای ثبت همان برند اقدام نمایند.

ثبت برند تحت نظارت قوانین پروتکل مادرید WIPO

تعدادی از کشورهای عضو کمیسیون پاریس، بخاطر سهولت در روند ثبت بین المللی برند یا علامت تجاری و برخورداری از حقوق تجاری آن، اتحادیه ای را تشکیل دادند که در آن سیستم مادرید بعنوان دستورالعمل ثبت بین المللی علائم تجاری تصویب گردید. سیستم مادرید یا WIPO متعهد به مقررات دو معاهده موافقت نامه مادرید مصوب تاریخ ۱۴ آوریل ۱۸۹۱ و پروتکل مادرید بوده که آخرین اصلاحات این موافقت نامه در سال ۲۰۰۰ میلادی وارد مرحله اجرایی گردیده است.

طبق قوانین ثبت بین المللی برندهای تجاری سیستم مادرید از طریق دفتر بین المللی وایپو (WIPO) اداره می شود. برند یا علامت تجاری با توجه به مقررات داخلی هر کشور مورد بررسی قرار گرفته و بعد از طی نمودن مراحل ثبت داخلی، وارد مرحله ثبت بین المللی می شود. کشورهای عضو سیستم مادرید ۸۶ کشور هستند که ایران نیز عضو آن بوده و در صورت ثبت بین المللی در خارج از کشور توسط هر متقاضی، میتوان کلیه کشورهای مدنظر یا برخی از آنها را برای دریافت حمایت از برند خود در فرم درخواست وارد نمایند.

مدارک موردنیاز جهت ثبت بین المللی برند

 • تهیه و ارائه نامه درخواست برای ثبت بین المللی برند تجاری به اداره ثبت علایم تجاری همراه با لیست نام کشورهای موردنظر
 • کپی شناسنامه، کارت ملی مدیران و دارندگان حق امضای شرکت، آخرین تغییرات شرکت برای اشخاص حقوقی، روزنامه تاسیس، ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی برای اشخاص حقیقی یا ارائه وکالت نامه دادگستری در صورت مراجعه به وکیل رسمی.
 • اصل گواهی ثبت علامت تجاری جهت رویت و کپی آن جهت تکمیل پرونده یا ارائه کپی گواهی آن
 • تنظیم معرفی نامه بر روی سربرگ شرکت با امضای مدیران و دارندگان حق امضا، مهر شرکت برای اشخاص حقوقی و در صورت داشتن وکیل رسمی ارائه وکالت نامه دادگستری
 • تکمیل فرم مخصوص لاتین
 • ارائه رسید پرداخت هزینه بررسی اظهارنامه بین المللی
 • تحویل برگه محاسبه هزینه ها به اداره مربوطه

مزیت ثبت برند بین المللی چیست؟

از آن جایی که ثبت بین المللی برند طبق مقررات سیستم مادرید با توجه به قوانین داخلی هر کشور مورد بررسی و تایید قرار می گیرد، در نتیجه بعد از این مرحله وارد مراحل ثبت بین المللی خواهد شد. به این معنا که ابتدا ثبت ملی برند در اداره کشور مبدأ صورت گرفته و سپس به طور اتوماتیک با مشخص کردن کشورهای مورد نظر در سطح بین المللی انجام می شود. از جمله مزیت های این سیستم که می توان به آن اشاره نمود این است که متقاضی برند بین المللی با ارائه یک اظهارنامه توسط اداره مالکیت صنعتی به سیستم WIPO می تواند در کشورهای عضو موافقتنامه مادرید و پروتکل مادرید یا برخی از آنها، درخواست حمایت از علامت تجاری خود را مشخص نموده و کسب مجوز نماید.

متقاضی تنها از طریق یک تقاضانامه بینالمللی واحد به یک زبان انتخابی از جمله فرانسه، انگلیسی یا اسپانیولی و پرداخت فقط یک تعرفه، براحتی حمایت از برند تجاری خود و خدمات را در کشورهای تعیین شده در فرم درخواست را دریافت کند. این روش باعث می شود از لحاظ زمان، هزینه ارزان و سادگی مراحل ثبت و موثر بودن آن، مزایای زیادی را برای صاحب برند داشته باشد. چنانچه در انجام هرکدام از این مراحل دچار مشکل شدید می توانید از کارشناسان برندیشان سوال خود را پرسیده و مراحل کار را طی کنید.

  مشاوره رایگان
  WhatsApp chat