برای ثبت برند باید کجا رفت؟

برای ثبت برند باید کجا رفت

برای ثبت برند باید کجا رفت؟

برای ثبت برند باید کجا رفت؟ 753 405 majid

یکی از موضوعات کلیدی و حائز اهمیت در زمان ثبت یک برند، آگاهی داشتن از مراحل انجام کار است. اگر اطلاعات خود را در زمینه ثبت برند افزایش دهید می‌توانید بدون دغدغه و مشکل کار خود را به طور صحیح به سر انجام برسانید. برای ثبت برند باید مراحل مختلفی را طی کرد که این امر دارای هزینه است. ما در این نوشته قصد داریم تا اطلاعات مفیدی را در زمینه ثبت برند برای شما عزیزان همیشه همراه قرار دهیم.

در زمینه قوانین ثبت برند می‌توان سؤالات مختلفی را مطرح کرد که شامل هزینه ثبت برند، مزایا و شرایط ثبت نشان تجاری، مدارک لازم جهت ثبت برند و مکان مورد مراجعه است که در ادامه به مهم‌ترین آن می‌پردازیم.

ثبت برند شرکت

نشان تجاری شرکت به عنوان یکی از شیوه‌های معرفی محصول محسوب می‌شود که می‌تواند باعث تمایز خدمات یک شرکت از سایر خدمات شود. به بیان دیگر می‌توان گفت که ثبت برند شرکت باعث می‌شود تا مشتریان بتوانند محصولات شرکت را در دنیای پر رقابت امروزی از سایر محصولات تشخیص دهند. پس از ثبت شرکت، اولین اقدام مهمی که باید انجام شود ثبت علامت تجاری است که دارای قوانین خاص است.

فردی که قصد ثبت برند شرکت را دارد باید دارای مجوزهای لازم باشد تا بتواند مراحل را به صورت قانونی به سرانجام برساند. ثبت برند شرکت اگر به زبان فارسی باشد نیازی به کارت بازرگانی نبوده و اگر زبان انتخابی برند، لاتین باشد باید حتماً کارت بازرگانی ارائه شود. قبل از ثبت برند تجاری باید این نکته را در نظر داشته باشید که نام انتخابی شما، نباید توسط شرکت دیگری به ثبت رسیده باشد در غیر این صورت امکان ثبت، نام درخواستی شما وجود ندارد.

هزینه ثبت برند

هزینه ثبت برند برای هر نام انتخابی و لوگوی در نظر گرفته شده متفاوت است و نمی‌توان یک هزینه ثابت را برای ثبت برند در نظر گرفت. در واقع شما می‌توانید به صورت کلی باید ارائه طرح خود، میزان هزینه ثبت برند را تخمین بزنید. با توجه به طرح انتخابی شما و همچنین نوع فونت و میزان ریزه کاری که در برند وجود دارد می توان انتظار قیمت‌های متفاوتی را داشت.

مدارک لازم جهت ثبت برند

افراد حقیقی و حقوقی برای ثبت نشان تجاری باید مدارک خود را به صورت کامل تکمیل کنند تا بتوانند مراحل ثبت برند را انجام دهند. مدارک مورد نیاز برای ثبت علامت تجاری به شرح زیر است:

 • ارائه مدارک شناسایی شخصی شامل کارت ملی و شناسنامه
 • ارائه جواز کسب و کار
 • گواهی امضا از دفترخانه اسناد رسمی
 • ارائه کارت بازرگانی در صورت انتخاب نام لاتین
 • در صورت وجود وکیل و نماینده برای شرکت، باید مدارک قانونی و شخصی نماینده نیز ارائه گردد.

برای ثبت برند باید کجا رفت

یکی از سؤالات کلیدی که بسیاری از افراد در ثبت برند شرکت با آن مواجه می‌شوند، این است که برای ثبت برند باید کجا رفت. به بیان ساده می‌توان گفت که پس از تکمیل کردن فرم اظهارنامه ثبت برند شرکت، باید برای ادامه‌ی مراحل انجام کار به اداره مالکیت معنوی مراجعه کرد. سامانه اینترنتی مرکز مالکیت معنوی برای ثبت برند ایجاد شده است که متقاضیان می‌توانند ثبت نام اولیه خود را به سهولت در این سامانه انجام دهند.

در بخش ثبت نام سامانه فوق، باید تصویر آرم تجاری به وضوح قرار داده شود و بارگذاری آن دارای اهمیت است. پس از ثبت نام اولیه یک کد پیگیری ارسال می‌شود تا بتوانید روند پیشرفت کار را مشاهده کنید.

خلاصه وضعیت ثبت برند تجاری

به طور کلی می‌توان ۴ مرحله اصلی برای ثبت برند تجاری در نظر گرفت که شامل موارد زیر است:

 • تهیه کردن اظهارنامه ثبت برند، در سامانه مالکیت معنوی
 • انجام ثبت نام اولیه و دریافت کد رهگیری
 • ارزیابی مدارک و طرح ارسال شده، توسط کارشناسان اداره ثبت
 • تأیید مدارک نشان تجاری و پرداخت هزینه ثبت نشان تجاری

سخن پایانی

همان طور که می دانید نشان تجاری می‌تواند دارای مزیت‌های مختلف باشد که از این رو صاحبان کسب و کارهای مختلف پس از ثبت شرکت به دنبال ثبت برند تجاری هستند. ثبت برند تجاری دارای مراحل مخصوص به خود بوده که باید در یک چارچوب مشخص انجام شود. با توجه به الکترونیکی شدن مراحل ثبت نشان تجاری، مراحل انجام کار ساده‌تر شده و می‌توان در یک دوره یک ماهه به نتیجه‌ی مطلوب دست پیدا کرد.

اگر بخواهید برند تجاری خود را در چارچوب قانون و در یک بستر امن انجام دهید می‌توانید از افراد متخصص نیز مشاوره بگیرد و یا ثبت علامت تجاری را با هزینه مناسب به آن‌ها بسپارید. امیدواریم با مطالعه مقاله بالا بتوانید در مراحل ثبت برند تجاری موفق عمل کنید.

برای مشورت درباره ثبت برند میتوانید از مشاوره رایگان کارشناسان ثبتی برندیشان کمک بگیرید. کافیست در ساعات اداری با شماره ۴۴۲۸۸۹۳۰-۰۲۱ تماس بگیرید تا با کارشناسان برندیشان صحبت کنید.

 

  مشاوره رایگان
  WhatsApp chat