نام برند خود را چه چیزی انتخاب کنیم؟ ۹ نکته مهم در انتخاب نام برند

نام برند خود را چه چیزی انتخاب کنیم؟ ۹ نکته مهم در انتخاب نام برند

نام برند خود را چه چیزی انتخاب کنیم؟ ۹ نکته مهم در انتخاب نام برند 626 417 sepideh

انتخاب اسم برند یکی از مهمترین و کاربردی ترین اقدام در خصوص ایجاد یک کسب و کار در بازار محسوب می شود. حتی برخی از شرکتها بعد از چندین سال فعالیت به این نتیجه می رسند که انتخاب نام برند آنها برای فعالیتهایشان نامناسب بوده است.

انتخاب نام برند مناسب

اولین موضوعی که برای انتخاب نام برند به ذهن صاحبان شرکت یا فعالین تجاری می رسد، این است که اسم برای برند چه چیزی انتخاب کنیم؟ یا کدام نام برند مناسب است و در بازار تجارت می تواند نامدار گردد. درواقع نام تجاری که انتخاب می شود یک استراتژی موضع یابی است که نشان دهنده ارزش های یک اسم برند مناسب تلقی می گردد.

انتخاب نام زیبا برای برند یکی از اقدامات و نیازهای اساسی جهت ثبت برند محسوب می شود. بسیاری از افراد ممکن است در مرحله انتخاب اسم برند با موانعی روبرو شوند و نتوانند با انتخاب نکردن نام برند مناسب به خوبی فعالیتها و خدمات خود را به کاربران و مشتریان معرفی نمایند. صاحبان شرکت در صورتی که نام زیبا برای برند خود انتخاب نمایند می توان گفت که این اسم برند تجاری همانند یک فانوس دریایی است که پرتوهای نور آن جهت حرکت مشخصی را برای کشتی ها مشخص می نماید. مدیریت نام برند یا علامت تجاری مشتمل بر گروهی از مدیران ارشد است که برای به تصویر کشیدن جهانی که قصد دارند آن را از طریق اسم برند خود بسازند، وقت و تلاش بسیاری را صرف خواهند کرد.

۹  نکته مهم در انتخاب نام برند یا اسم تجاری

 • انتخاب اسم برند را جدی بگیرید

یکی از مهمترین و اصولی ترین بخش برای شروع کسب و کار، انتخاب علامت تجاری یا برند است. اگر به هنگام انتخاب اسم برند زمان زیادی صرف کنید نتایج آن را در آینده خواهید کرد. پس بهتر است به کیفیت و مفهوم انتخاب نام برند توجه کافی داشته باشید. شاید هزینه و وقتی که امروز برای این امر صرف می کنید بتواند پشتیبان سرمایه گذاری فردای شما در فعالیتها و خدمات شرکت در ارائه محصول ایده آل گردد. چراکه اگر انتخاب نام برند شما نامناسب باشد، در آینده بایستی چند برابر آن هزینه کنید تا به اصلاح این اشتباه بپردازید.

 • اسم برند طنز آمیز را انتخاب نکنید

شاید در نگاه اول انتخاب برند که مفهوم طنز دارد موجب افزایش قدرت به یادسپاری برای مخاطبان و افراد شرکت شما گردد اما ممکن است در برخی موارد نتیجه معکوس داشته باشد. از جمله دلایل انقضای انتخاب نام برند طنزآمیز این است که این نام تنها برای یک دوره زمانی خاص یا یک گروه خاص سنی، مذهبی، فرهنگی و زبانی بامزه باشد یا برای محصولی خاص مناسب و برای سایر محصولات مناسب نباشد.

 • انتخاب نام برند مخفف یا کوتاه را از هر نظر مورد بررسی قرار دهید

طبق نظریات تئوری عقلانیت توانایی انسان برای جست و جو، پردازش و ارزیابی اطلاعات محدود بوده و در هر زمان تنها توانایی پردازش اطلاعات کمی را دارد. در ذهن مصرف کنندگان ذهنیتی درباره نام برند شکل می گیرد که می تواند در خرید کالاهای مرتبط با آن نام تجاری تاثیرگذار باشد. در نتیجه، انتخاب اسم برند کوتاه از طریق پیوندهایی که با آن علامت های تجاری دارند، در حافظه به سرعت در دسترس قرار می گیرند. اما بعضی از متقاضیان فکر می کنند که با انتخاب نام برند کوتاه می توانند به مخاطبین بالایی همچون برند IBM برسند و به دنبال این گونه نام گذاری ها هستند. البته این روش انتخاب اسم برند را نمی توان رد کرد اما نباید برند خود را با این شرکتها مقایسه کنید چراکه این شرکت میلیونها دلار هزینه کرده تا این برند را معروف کرده و مفهوم لغات تشکیل آن را در ذهن مخاطبان خود جا بیاندازد.

 • از نام برندهای دیگر استفاده نکنید تا از شما شکایت نشود

برخی از متقاضیان برای اینکه مسیر موفقیت خود را کوتاه تر کنند، با ترفندهای مختلف از نام برندهای معروف و معتبر دیگران استفاده یا با تغییراتی جزیی آن را به مالکیت خود در می آورند. این کار شاید به ظاهر زرنگی به حساب بیاید اما منتظر دریافت نامه احضاریه از دادگاه باشید. یک شرکت با بهره گیری از اسم شرکت Victoria secret به نظر خود نام جدیدی را به اسم victor`s little secret ایجاد کرده ولی کارش به دادگاه کشید و محکوم گردید.

 • نام برند خود را با ذهنیت بین المللی شدن انتخاب کنید

شاید در انتخاب اسم برند به این موضوع فکر کنید که شرکت شما محلی بوده و نباید به منطقه جغرافیایی خاصی محدود گردد. اما در نظر داشته باشید که بین برندهای همکاران مرتبط و غیر مرتبط در همان منطقه جغرافیایی، نام برند شما کمرنگ خواهد شد. برای مثال در شهر لاهیجان از کلمه «لاهیجان» و در شهر اردبیل، بیش از ۱۰۰ شرکت از کلمه «آرتا» در اسم برند خود استفاده می کنند.

 • برای اسم برند خود از نام خانوادگی خود به هیچ عنوان استفاده نکنید

مالکین شرکت ها تمایل زیادی دارند که نام فامیل خود را برای اسم برند شرکت خود استفاده کنند. حال به این نکته توجه کنید که اگر مدیر شرکت بخواهد شرکت خود را به فرد دیگری واگذار کند آیا خریدار تمایل به خرید برند را دارد؟

 • نوع نگارش نام برند را با دیگران مورد بررسی قرار دهید

نحوه نوشتن برخی از اسم ها متفاوت است و ممکن است یک چالش بزرگ برای مشتریان باشد. بنابراین قبل از انتخاب اسم برند در مورد نحوه نگارش نام برند تحقیق و بررسی کنید. کلماتی همچون خوان و خان، عاج و آج از این دسته اند.

 • سعی کنید نام برند با نام وب سایت شما همخوانی داشته باشد

کاربران و مخاطبان روزانه با هزاران نام یا علامت تجاری روبرو هستند که تشخیص آنها کمی سخت است. بنابراین به هنگام انتخاب اسم برند، وظیفه دارید برای پیشرفت در کسب و کار و نفوذ در افکار مشتریان خود، میزان آگاهی از برند را افزایش دهید. بهتر است نام وب سایت شما با نام برند تجاری شما همخوانی داشته باشد. اگر اسم موردنظرتان طولانی است در هنگام انتخاب نام دامین، هرگز آن را به یکدیگر وصل نکنید، چراکه به یادسپاری این کلمات بسیار مشکل زا می شود.

 • منحصر به فرد بودن نام برند خود را چک کنید

اگر به دنبال انتخاب اسم برند مناسب هستید، حتما اطمینان پیدا کنید که این نام قبلاً به ثبت رسیده یا اینکه نامی نزدیک به این اسم وجود دارد یا خیر؟ آیا این امکان وجود دارد که این اسم برند را در سطح یا سطوح موردنظر خود ثبت کنید؟ می توانید برای حصول اطمینان از منحصر به فرد بودن نام برندتان از کارشناسان برندیشان کمک بگیرید.

  مشاوره رایگان
  WhatsApp chat